מייסדות העמותה

מייסדות העמותה

תמר נאור, מייסדת ומנכ"ל

״אני מאמינה באנשים במדינה שלנו, בכוונות הטובות והשכל הישר. השיטה של אידיא עובדת, ואנחנו פועלות בכל המרץ כדי לשתף את הכלים שלנו עם כל אלו המחויבים לחיות ביחד בשלום, כאן בישראל ועם אחינו שבתפוצות.״

נולדתי באילת וגדלתי ברמת השרון. שירתתי כקצינה בצה”ל, למדתי תואר ראשון בפילוסופיה (אונ’ תל אביב) ותואר שני במשפטים (אונ’ בר-אילן). יחד עם אישי חיינו עשר שנים בעמק הסיליקון שם נולדו שני בנינו. עבדתי בהיי-טק בתפקידי ניהול בכל העולם, תמיד בחברות הזנק שהתפתחו לחברות גלובליות. היצירה של חברה בינלאומית על בסיס חלום וחדשנות היא חלק גדול ממה שמניע אותי. גם ישראל היא חלום שהתגשם וממשיך בזכות חזון, תושייה, יצירתיות ואמונה בדרך. פגשתי אנשים מכל העולם, חוויתי את הקשר ליהדות התפוצות וחזרתי לישראל להמשיך לבנות כאן את חיי עם משפחתי. אני חילונית וציונית וכמו רבים מאתנו הקשר שלי לתרבות היהודית נעוץ עמוק עוד מבתי הסבתות שלי:מצד אימי אני דור חמישי מצפת וממשפחתו הציונית של אבי עלתה מפולין בשנת 1936. למדתי בבית המדרש של “קולות” כדי להעמיק את הידע במקורות של התרבות העתיקה שלנו.

היום באידיא, יחד עם חברותיי, אני משלבת את הנסיון והאופטימיות של תחום ההיי-טק עם ציונות, אמונה ואופטימיות לעתיד משותף במדינת ישראל.

בטי אורן, מייסדת שותפה.
אשת חינוך בכירה, מלווה גרים בתהליך הגיור, מקדמת מורשת יהדות המזרח

״השלם הוא הכלה של כל ההפכים, אידיא משתפת את כולם ויש לכך כוח עצום לשנות ולחבר את הקהילות בישראל ואת אחינו בתפוצות.״

נולדתי בפריז להורים יוצאי תוניסיה לא-דתיים שהיגרו לצרפת בסוף שנות הארבעים. בבית הוריי ינקתי ציונות, ערכים אוניברסליים, אהבת אדם, קשר רגשי עמוק של יהודי לארצו ואת חשיבות המשפחה. בשנת 1968 לאחר מלחמת ששת הימים עלו הוריי לישראל מסיבות ציוניות. בגיל 17 התחלתי תהליך של התקרבות ליהדות וקיום מצוות. שרתתי שרות לאומי בקיבוץ שעלבים בתחום החינוך, שם הכרתי את בעלי אליקים בן הקיבוץ ונולדו לנו 6 ילדים. בנוסף להוראה עסקתי בקליטת עליה של העדה האתיופית במסגרת עליית הנוער בקיבוץ. כעבור 6 שנים עברנו לגור בישוב קדומים שבשומרון מסיבות ציוניות, חזרה לארץ אבותינו. במקביל לעבודתי בניהול החטיבה באולפנה. למדתי שנתיים בתוכנית של בית המדרש “ממזרח שמש” להכרות עם המורשת והתרבות של ארצות המזרח, ואני גם מלמדת מתגיירים ומלווה אותם לבתי-דין לגיור. בשנים 2018-2016 יצאתי לשליחות חינוכית בבתי-ספר יהודיים בפריז.
אני מאמינה באפשרות של בניית חברה משותפת בארץ ישראל המכבדת את סך חלקיה, כאשר השלם הוא ההכלה של כל ההפכים, בקיצור – אידיא.

ד”ר תמר מילוא, מייסדת שותפה.
שותפה מנהלת ב"דורות עסקים משפחתיים"

״מגוון הקהילות בישראל במדינה ריבונית הוא זכות ומקור כוח. אידיא היא הדרך ליצור חיים משותפים מתוך המורכבות הזו.״

נולדתי וגדלתי בקיבוץ הדתי קבוצת יבנה. כבת להורים שהיו בין מייסדי הקיבוץ ששילבו בהווייתם ציונות חלוצית, שמירת מצוות, וליברליזם תרבותי, ספגתי פתיחות לאחר, קבלה של דעות שונות, יחד עם מחויבות בלתי מתפשרת למדינת ישראל ולתקומתה. לאחר שירות צבאי כקצינה החלטתי שלא לחזור לקיבוץ ולמדתי פסיכולוגיה קלינית (אונ’ בר-אילן) וייעוץ (אונ’אלבמה בארה”ב). יחד עם בן זוגי, הלל מלוא, עשינו דרך של גיבוש זהות יהודית חזקה, חילונית, ישראלית, ומתחדשת. זכיתי ללמוד במחזור הראשון של “קולות”, ולהיות בקבוצת האם של “אידיא”, מתחילתה. בו-זמנית, אני שומרת על מעורבות בחיים הקהילתיים של בנימינה, בה אני חיה עם משפחתי מזה 30שנה. ייסדתי את “דורות עסקים משפחתיים”, חברת ייעוץ המתמחה בתכנון מעבר בין-דורי, הכשרת דור המשך, יצירת אמנות משפחתיות ותכנון נתינה. אני מנהלת את “דורות”, מרצה וכותבת בנושאים הקשורים לעסקים משפחתיים בארץ ובאירופה. אני מאמינה שהחיים המשותפים של קהילות שונות ומגוונות, תחת ריבונות אחת, הינה זכות ומקור כוח. יש כאןמורכבות, המחייבת אותנו לחפש כל הזמן איך לחיות יחד. לשם כך נוצרה אידיא ובשל כך אני בתוכה

שרה אליאש, מייסדת שותפה.
מנהלת ומובילה חינוכית בעבר, פעילה ציבורית וחברתית

״אני רואה באידיא תשובה לצורך קיומי בהשגת הסכמות וחיים משותפים בישראל ויחד עם אחינו בתפוצות.״

נולדתי בארה”ב לאם ילידת ארה”ב ולאב ניצול שואה. עליתי לישראל בגיל 8 חודשים וילדותי עברה עלי במושב כפר-פינס מושב דתי-לאומי חלוצי. מהוריי ספגתי אהבת הארץ ואהבת תורה ומצוות, ותחושת נס בתקומת מדינת ישראל, המלווה אותי עד היום. למדתי כימיה ופיזיקה באוניברסיטה העברית בי-ם בשנים שלאחר מלחמת ששת הימים והצטרפתי לתנועה למען ארץ-ישראל השלמה. נישאתי בשנת 1971 לאחי-ה, כיום רופא בכיר, ויחד הגשמנו את תפישתנו הציונית-חלוצית בעלותנו לאלון מורה-קדומים שבשומרון בשנת 1976. הקמתי וניהלתי את ביה”ס היסודי ואח”כ את אולפנת להב”ה, בית-ספר שש שנתי המונה כ-1000 תלמידות, במשך קרוב ל-30 שנה תוך כדי גידול המשפחה המונה 10 בנים ובנות – וכיום גם כמה עשרות נכדים. כיום אני מרצה ומרכזת קורסים העוסקים בפדגוגיה חדשנית ובמנהל חינוכי במכללת אורות ישראל.

מעורבותי הציבורית הביאה אותי להכרה בצורך בשיח ובחיבור לכל חלקי העם. אני שמחה להיות שותפה בהקמת אידיא ורואה שליחות בקידום השיח וההסכמות בין הקהילות השונות.

ד”ר רבקה רביב, מייסדת שותפה.
מרצה במוסדות אקדמיים לתנ"ך ולתלמוד, מנחה ארצית למורים ומפתחת תכניות לימודים ותכנים בתחום התנ"ך והתושב"ע

״החיים במדינת ישראל הם זכות גדולה שנפלה בחלקם של בני דורי, והפעילות באידיא מחזקת את השותפות בין המגזרים השונים בישראל ובתפוצות, ובכך היא מהווה בשורה קיומית לשמירה על מדינת ישראל .״

גדלתי בעיר חדרה למשפחת בורוכוביץ, משפחה ציונית ומסורתית. בשנות נעוריי שבו את ליבי הטקסטים שלנו וערב גיוסי לצבא קיבלתי על עצמי אורח-חיים דתי. שירתתי כמורה למתמטיקה ופיסיקה בצבא. למדתי תנ”ך ומתמטיקה לתואר ראשון במכללה ירושלים לבנות, ובהמשך השלמתי את התואר השני והשלישי בלימודי תלמוד באוניברסיטת בר-אילן. נישאתי לדניאל רביב, בוגר ישיבת ההסדר הר עציון, והחלטנו להצטרף למתיישבי קדומים מחדשי היישובים הישראלים בשומרון. זכיתי להקים משפחה גדולה, לשבעה ילדים ולרוב נכדים יצ”ו. השתלבתי במערכות החינוך השונות כמורה וכמרצה, ואני שותפה לשינוי פני הוראת התנ”ך בחמ”ד, ובמקביל כתבתי מספר ספרים ועשרות מאמרים העוסקים בחקר פרשנות המקרא ובהוראתו.
אני מאמינה שהחיים במדינת ישראל היא זכות גדולה שנפלה בחלקם של בני דורי, וייסודה של אידיא, הפועלת לחיזוק השותפות בין המגזרים השונים בישראל ובתפוצות, היא בשורה קיומית לשמירה על מדינת ישראל.